Return to Search


Daily Schedule - Thursday

Thursday, May 3, 2018


7:30am - 5:00pm Registration


7:30am - 5:00pm Student Summit


7:30am - 6:30pm Expo Hall Open


7:30am - 8:30am Welcome Breakfast & Networking


8:30am - 9:30am Opening Keynote


9:45am - 11:45am Concurrent Sessions #1

Session Code:A02
Title:Empower Your Students to Design Bio-Inspired Solutions to Climate Change! (A02)
Add to Planner: Add Item to Planner
Track:Track 2 - Outdoor
Format:Skill Building Workshops
Presenter(s):
Schedule:
  • Thursday 5/3 9:45 AM - 11:45 AM


Session Code:A04
Title:Green Cleaning Means Healthy Students, Staff and Environment (A04)
Add to Planner: Add Item to Planner
Track:Track 4 - Great Green Collaboration
Format:Skill Building Workshops
Presenter(s):
  • Presenter: Tracy Enger, Program Analyst, Indoor Environments Division, U.S. Environmental Protection Agency
  • Co-Presenter: Mervin Brewer, Assistant Custodial Supervisor, Salt Lake City Schools District
  • Co-Presenter: Shari Solomon, Green Clean Schools Program Director, Healthy Schools Campaign
  • Co-Presenter: Gene Woodard, Director Building Services, University of Washington
Schedule:
  • Thursday 5/3 9:45 AM - 11:45 AM


Session Code:A05
Title:Lunchroom Waste Reduction Strategies and Methods (A05)
Add to Planner: Add Item to Planner
Track:Track 5 - Equity and Inclusion
Format:Skill Building Workshops
Presenter(s):
  • Presenter: Michele Wagner, Regional Recycling Representative, Carton Council North America
  • Co-Presenter: Joshua Becker, Presidential Management Fellow and Public Affairs Specialist, USDA - FNS Mountain Plains Region
  • Co-Presenter: Julie North, Natural & Renewable Resources Coordinator, Aurora Public School District
  • Co-Presenter: Andrea Northup, Farm to School Regional Lead Mountain Plains Region, USDA
  • Co-Presenter: Virginia Till, Recycling Specialist / Sustainable Management of Food Lead, EPA Region 8
Schedule:
  • Thursday 5/3 9:45 AM - 11:45 AM


Session Code:A03
Title:Math, Naturally! Strengthen Understanding Through Math/Environmental Integration (A03)
Add to Planner: Add Item to Planner
Track:Track 3 - Curriculum
Format:Skill Building Workshops
Presenter(s):
Schedule:
  • Thursday 5/3 9:45 AM - 11:45 AM


Session Code:A01
Title:The Winning Pitch! Integrating ZE into Messaging for Key Decision Makers (A01)
Add to Planner: Add Item to Planner
Track:Track 1 - Energy
Format:Skill Building Workshops
Presenter(s):
  • Presenter: Reilly Loveland, Project Analyst, New Buildings Institute
  • Co-Presenter: Amy Cortese, Associate Director, New Buildings Institute
Schedule:
  • Thursday 5/3 9:45 AM - 11:45 AM


12:15pm - 1:15pm Networking Luncheon


1:30pm - 2:30pm Concurrent Sessions #2

Session Code:B02
Title:Collaborative Rain Garden Design and Research: Enhancing Student Learning (B02)
Add to Planner: Add Item to Planner
Track:Track 2 - Outdoor
Format:Breakout Session
Presenter(s):
  • Presenter: Steven Rodie, Professor and Landscape Architect, University of Nebraska at Omaha
  • Co-Presenter: Rachael Arens, Science Teacher, Omaha Northwest High Magnet School
  • Co-Presenter: Brianna Greco, Secondary Science Teacher, Norris Middle School - Omaha Public Schools
Schedule:
  • Thursday 5/3 1:30 PM - 2:30 PM


Session Code:B03
Title:Digital Tools to Advance Sustainability Literacy (B03)
Add to Planner: Add Item to Planner
Track:Track 3 - Curriculum
Format:Breakout Session
Presenter(s):
  • Presenter: Jenny Wiedower, Manager of K12 Education, Center for Green Schools at USGBC
  • Co-Presenter: Julie Evans, CEO, Project Tomorrow
Schedule:
  • Thursday 5/3 1:30 PM - 2:30 PM


Session Code:B01
Title:Institutional Energy Management Using LEEDv4 (B01)
Add to Planner: Add Item to Planner
Track:Track 1 - Energy
Format:Breakout Session
Presenter(s):
  • Presenter: Kris Callori, Founder, Verdacity, LLC
  • Co-Presenter: Tony Sparks, Staff Project Manager – HVAC Systems, Energy Conservation and Sustainability Strategies, Albuquerque Public Schools
Schedule:
  • Thursday 5/3 1:30 PM - 2:30 PM


Session Code:B04
Title:Starting Conversations to Drive Change in Mindsets (B04)
Add to Planner: Add Item to Planner
Track:Track 4 - Great Green Collaboration
Format:Breakout Session
Presenter(s):
  • Presenter: Andrew Ellsworth, Director, Green & Healthy Schools Academy, Green Building Alliance
  • Co-Presenter: Mark Swiger, CEO and Founder, ReGen Creative Strategies
Schedule:
  • Thursday 5/3 1:30 PM - 2:30 PM


Session Code:B05
Title:Youth of Color Lead Climate Resilience (B05)
Add to Planner: Add Item to Planner
Track:Track 5 - Equity and Inclusion
Format:Breakout Session
Presenter(s):
  • Presenter: Sammy Lyon, Environmental Service Learning Coordinator, Environmental Charter Schools
  • Co-Presenter: Tashanda Giles, Green Ambassador, Environmental Charter Middle School Inglewood
Schedule:
  • Thursday 5/3 1:30 PM - 2:30 PM


2:45pm - 3:45pm Concurrent Sessions #3

Session Code:C04
Title:Collaboration and Competition Makes Great Partners (C04)
Add to Planner: Add Item to Planner
Track:Track 4 - Great Green Collaboration
Format:Breakout Session
Presenter(s):
  • Presenter: Jennifer Seydel, Executive Director, Green Schools National Network
  • Co-Presenter: Anisa Heming, Director, Center for Green Schools at USGBC
  • Co-Presenter: Sharon Jaye, Executive Director, Green Schools Alliance
Schedule:
  • Thursday 5/3 2:45 PM - 3:45 PM


Session Code:C05
Title:Green for All: Promoting Equity through Sustainability Initiatives (C05)
Add to Planner: Add Item to Planner
Track:Track 5 - Equity and Inclusion
Format:Breakout Session
Presenter(s):
  • Presenter: Sally Parker, Energy and Sustainability Liaison, District of Columbia Public Schools
  • Co-Presenter: Joi Ruffin, Coordinator, Facility Planning and Design, District of Columbia Public Schools
Schedule:
  • Thursday 5/3 2:45 PM - 3:45 PM


Session Code:C03
Title:Leveraging Teacher PD to Bring Environmental Literacy to All Students (C03)
Add to Planner: Add Item to Planner
Track:Track 3 - Curriculum
Format:Breakout Session
Presenter(s):
  • Presenter: Andra Yeghoian, County Environmental Education Coordinator, San Mateo County Office of Education
  • Co-Presenter: Rebecca Vyduna, STEM Center Director, San Mateo County Office of Education
Schedule:
  • Thursday 5/3 2:45 PM - 3:45 PM


Session Code:C01
Title:Net Zero Energy Building for Prototype K-12 Urban Schools (C01)
Add to Planner: Add Item to Planner
Track:Track 1 - Energy
Format:Expert Panel
Presenter(s):
  • Presenter: Amy Upton, Director of Environmental Design, Grimm + Parker Architects
  • Co-Presenter: Michael Pavelsky, Senior Associate | Sustainability Director, The Sheward Partnership, LLC
  • Co-Presenter: Cyndi Smith, Director of Facilities Design and Construction, Baltimore City Public Schools
Schedule:
  • Thursday 5/3 2:45 PM - 3:45 PM


Session Code:C02
Title:Teaching and Treating – Building Services Partnership: Stormwater solutions on schoo (C02)
Add to Planner: Add Item to Planner
Track:Track 2 - Outdoor
Format:Breakout Session
Presenter(s):
  • Presenter: Eric Walker, Training Coordinator - Building Services, Prince George's County Public Schools
  • Co-Presenter: Karen Bowlding, Environmental Inspector, Prince George's County Public Schools
  • Co-Presenter: Laura Collard, Director, Maryland Association for Environmental and Outdoor
Schedule:
  • Thursday 5/3 2:45 PM - 3:45 PM


4:00pm - 5:00pm Afternoon Keynote


5:00pm - 6:30pm Happy Hour in the Hall




Schedule-At-A-Glance
Program Search

Daily Schedules:
Wednesday | Thursday | Friday